bursa bilişim avukatı

Bursa Bilişim Avukatı

Bursa bilişim avukatı ve bursa bilişim avukatları olarak sizlere bilişim hukuku alanında hukuki destek sağlamakta sorunlarınıza çözüm bulmaktayız. Bilişim avukatı son yıllarda giderek artan teknoloji ve internet kullanımında, kişilerin art niyetli üçüncü taraflar tarafından mağdur edilmesini önlemek amacıyla ortaya çıkan, hukuk alanında görece en yeni bir alan olarak kendisini göstermektedir. Günümüzde vazgeçilmez olan internetin geniş kesimler tarafından kullanılması ve önemli bir ticaret alanı haline gelmesi aynı zamanda da kişisel verileri içeren bir yere dönüşmesi ile birlikte bilişim suçları denilen pek çok suç ortaya çıkmış, bilişim avukatı ise bu suçları denetleyen ve kontrol eden birisi olarak öne çıkmıştır. Bu bakımdan bilişim avukatı, internet ve bilişim sistemlerinin kullanılması ile birlikte ortaya çıkan hukuki uyuşmazlıkları çözmede rol alan avukat olarak tanımlanabilmektedir. Bursa bilişim avukatı ile tüm bilişim suçlarınıza etkili çözümler bulabilirsiniz.

Bursa Bilişim Avukatının Görevleri Nelerdir?

Bilişim avukatının görevleri internet ve bilişim olarak adlandırılan her meseleye bakmak olarak özetlenebilir. Bu bakımdan müstehcenlik, kişisel bilgilere izinsiz şekilde ulaşmak, şantaj, tehdit, dolandırıcılık, internet hesaplarını ele geçirme, banka bilgilerine ulaşma, kişiyi tehdit etme gibi pek çok suçlar Bursa bilişim avukatı kapsamındadır. Aynı zamanda kişilerin itibarlarını zedeleyecek paylaşımlara karşı da bilişim avukatı yine görev yapmaktadır. İnternet üzerindeki yalan haberler, sahte sosyal medya hesaplarının kullanılması, kişinin aleyhine yapılan video ya da çeşitli multimedia dosyalarının kaldırılması, arama motorlarından arama sonuçlarının kaldırılması, telif hakları davaları, telif haklarının ihlali, satış sözleşmesi hazırlanması gibi hukuki işlemler sadece bilişim avukatları tarafından takip edilmektedir.

Günümüzde yaygın bir şekilde internetin kullanılması, kişileri doğrudan başka kimseler nezdinde mağdur edebilmektedir. Herkesin rahatlıkla internette yer alması ile birlikte başka kimselere yönelik saldırı vb. durumlar çoğalmış, bunların takibi ise oldukça zor olmaktadır. Çoğu zaman yalan haberler ise geniş kesimler tarafından çok kısa sürelerde doğru olarak kabul edilmekte ve söz konusu kimselere büyük mağduriyetler yaşatabilmektedir.

Bir diğer önemli nokta ise internet üzerinden yapılan alışverişlerde görülen dolandırıcılıktır. Kart bilgilerinin çalınması, belirtilen ücretin üstünde para çekimi, istenen ürünün gönderilmesi, ürünün defolu olması vb. gibi durumlar bilişim suçları kapsamına girmektedir. Böylesi durumlarda doğrudan muhatap bulmak çok zor olacağı için Bursa bilişim avukatı sayesinde tüm sanal suçlara ya da mağduriyetlere karşı etkili çözümler gerçekleştirebilirsiniz.

Bilişim Suçlarında Avukat ile Çalışmak Neden Önemlidir?

Bilişim suçlarında avukat ile çalışmanın önemi oldukça geniş bir alan olan internette doğrudan muhatapları bulmak için gerekmektedir. Esasında internette her yapılan işlem IP adresi denilen bir adres üzerinden kayıt altına alınmaktadır, buna bir tür sanal adres de denilebilir. IP adresi kişilerin internete bağlandıkları adresi göstermektedir ancak güvenlik gerekçeleri için bu adresler siteler ya da uygulamalar tarafından üçüncü kişilere verilmemektedir. Temelinde doğru bir uygulama olan bu durum ise suç durumunda esneklik kazanmakta ve suçu işleyen kişinin ya da sitenin – uygulamanın IP adres bilgilerine ulaşılması gerekmektedir. Bu adres üzerinden çoğunlukla ilgili kişilerin kimliği tespit edilmesine rağmen çoğu durumlarda sanal sunucular üzerinden internete bağlanıldığı ya da yurtdışından bir lokalizasyona sahip olunduğunda kişinin istediği sonucu alabilmesi çok daha zor olabilmektedir. Gerekli yerler, siteler ya da uygulamalar ile iletişim kurmak, yazışma yürütme, çok daha kısa sürelerde sonuç alabilmek için Bursa bilişim avukatı bu yüzden oldukça önemlidir. Şayet bilişim suçları kendi başına davranıldığında çok uzayan ve genelde de sonuç alınmayan davalar olduğu için bu alanda uzman bir avukat ile çalışmak ve kişinin mağduriyetini gidermek için hızlı adımlar atmak için oldukça önemlidir.

Bilişim Suçları Emsal Yargıtay Kararı

YARGITAY 8. Ceza Dairesi
2016/1501 E.
2016/8546 K.

MAHKEMESİ :Ağır Ceza Mahkemesi
SUÇ : Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme
HÜKÜM : Hükümlülük

Gereği görüşülüp düşünüldü:
Sanık … müdafiinin hükmolunan cezanın süresi itibariyle kabu- lünde yasal olanak bulunmayan duruşma talebinin CMUK.nun 318. maddesi uyarınca oybirliğiyle (REDDİNE),
Dosya üzerinden yapılan incelemede;
Sanıklar’ın, iştirak halinde katılanın yöneticisi olduğu şirketin banka hesabına girerek internet bankacılığı yoluyla başka hesaplara 13.500 TL para transfer edip çekmek şeklinde gerçekleşen eylemlerinin 5237 sayılı TCK.nun 142/2-e maddesinde öngörülen “bilişim suretiyle hırsızlık” suçunu oluşturduğu gözetilmeden yazılı şekilde karar verilmesi,
Yasaya aykırı, Cumhuriyet Savcısı, sanıklar … ve … müdafii, Sanık … müdafii, sanık … müdafii, sanık … ve sanık …’nın temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan hükümlerin bu sebeplerden dolayı 5320 sayılı Yasanın 8/1. maddesi uyarınca uygulanması gereken 1412 sayılı CMUK.nun 321. ve 326. maddeleri gereğince (BOZULMASINA), 28.06.2016 gününde oy birliğiyle karar verildi.

Bilişim Avukatlığı Vekalet Ücreti Ne Kadar?

Bilişim avukatlığında avukatlık ücreti, her sene Türkiye Barolar Birliği ve bağlı olunan Baro tarafından belirlenmektedir. Avukatların avukatlık ücreti talebi bu tarifeye göre olmaktadır. Bu sebeple, bursa bilişim avukatları olarak tarafımızla iletişime geçmeniz halinde sizlere ücret bilgisi verebilmekteyiz.

2 Comments

 • Samet Basturk

  Merhabalar, Bir konu danışmak istiyordum.

  filmcisin.com adını 15-16 yaşımda iken bir forumdan tanımadığım birinden satın aldım.
  bu alan adını hiç kullanmadım. geçen sene haziran ayında polonyada bilgisayar bilimleri okuyacağım
  kesinleşti. bu domaini kullanayım dedim. biraz baktım neler var diye bir tane tema satılıyordu onu aldım.
  kurulumunu yaptırdım. sonra otomatik içerikleri başka sitelerden çeken bot var onu da aldım (aylık bir ücreti vardı) kurdurdum temaya göre ayarladılar. bende o sırada derste işime yarayacak konuları
  bu site üzerinden denemeler yaparak uğraşıyordum. Polisler ifade için gelmeden 2 ay önce havaalanında ilk defa bir ihtar maili aldım. o an korktum ve pasaport kontrol sırasında iken yasadışı olduğunu okuyup siteyi hemen sildim. Ortalama 1 ay kadar açık kaldı.

  7 ay sonra yurt dışında öğrenci olduğum için gidip film sitesinden dolayı ifade vereceğim. 19 yaşındayım. Herhangi bir maddi cezayı karşılayabilecek olanağım malesef yok. İfade için ne önerebilirsiniz?

  • Av. Mert Can Oral

   Samet Bey,

   Şikayet dilekçesini görmeden, karşı tarafın ne sebeple şikayetçi olduğunu öğrenemeden sizlere ifade hususunda destek olabilmemiz mümkün değil maalesef. Şayet şikayet dilekçesini ofisimize getirirseniz bu şekilde inceleme imkanımız olursa daha kapsamlı yardımcı olabiliriz.

   İyi günler dileriz.

 • Yorum ve Soru Alanı

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir