Bursa Miras Avukatları

Bursa miras hukuku avukatları ve bursa miras avukatları olarak; veraset ilamı (mirasçılık belgesi) alma aşamasından intikal tamamlanana kadar tüm işlemleri yapmaktayız. Bursa avukat

Yargıtay’ın veraset ilamına ilişkin kararında:

              T.C.
       YARGITAY
7. HUKUK DAİRESİ
ESAS NO: 2012/8699
KARAR NO: 2012/9564
KARAR TARİHİ: 19.12.2012

> MİRASÇILIK BELGESİNİN İPTALİ DAVASI— MİRASÇILIK BELGESİNİN İPTALİ DAVASINDA GÖREVLİ MAHKEME

6100/m.1, 2, 4, 382, 383

ÖZET : Mirasçılık belgesinin iptali davalarının hasımlı olarak açıldığı, sonucunun tarafları açısından kesin hüküm oluşturduğu dikkate alındığında çekişmeli yargı kapsamında kalan davalardan olduğu, bu nedenle HMK`nun yürürlüğe girdiği tarihten sonra açılan mirasçılık belgesinin iptali davalarına bakmakla görevli mahkemenin Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu gözetilmelidir.

DAVA : Taraflar arasında görülen dava sonucunda verilen hükmün, Yargıtayca incelenmesi davacı B.D. tarafından istenilmekle, temyiz isteğinin süresinde olduğu anlaşıldı. Dosya incelendi, gereği görüşüldü:

KARAR : Dava, mirasçılık belgesinin iptali ile yenisinin verilmesi istemine ilişkindir.

Mahkemece davanın kabulüne karar verilmiş ise de, varılan sonuç dosya içeriğine ve yasal düzenlemelere uygun düşmemiştir.

Bursa miras avukatları

Davanın açıldığı tarihte yürürlükte bulunan 6100 sayılı HMK`nun 1.maddesinde mahkemelerin görevinin kanunla belirleneceği, 2. maddesinde ise dava konusunun değer ve miktarına bakılmaksızın malvarlığı haklarına ilişkin davalar ile şahıs varlığına ilişkin davalarda görevli mahkemenin aksine bir düzenleme bulunmadıkça Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu belirtilmiştir. Aynı Kanunun 4/1-ç maddesinde, Sulh Hukuk Mahkemesi veya Sulh Hukuk Hakiminin bu kanun ile diğer kanunların Sulh Hukuk Mahkemesini görevlendirdiği davaları göreceği açıklanmıştır. Öte yandan; aynı Kanunun 383. maddesinde çekişmesiz yargı işlerinde görevli mahkemenin aksine bir düzenleme olmadığı sürece Sulh Hukuk Mahkemesi olduğu belirtilmiş, 382/2-c maddesi hükmünde ise miras hukukundaki çekişmesiz yargı işleri belirtilirken mirasçılık belgesinin verilmesi istemine ilişkin davalar da bu kapsamda sayılmış ne var ki; mirasçılık belgesinin iptali istemiyle açılan davalar hakkında düzenleme yapılmamıştır.

bursa miras avukatları

O halde; mirasçılık belgesinin iptali davalarının hasımlı olarak açıldığı, sonucunun tarafları açısından kesin hüküm oluşturduğu dikkate alındığında çekişmeli yargı kapsamında kalan davalardan olduğu, bu nedenle 6100 sayılı HMK`nun yürürlüğe girdiği 01.10.2011 tarihinden sonra açılan mirasçılık belgesinin iptali davalarına bakmakla görevli mahkemenin Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu kuşkusuzdur. Görev kamu düzenine ilişkin olduğundan taraflarca öne sürülmese bile mahkemelerce kendiliğinden dikkate alınması gerekir.

Hal böyle olunca; mahkemece açıklanan bu hukusal olgular gözönüne alınarak davanın görev nedeniyle reddine, dosyanın görevli Asliye Hukuk Mahkemesine gönderilmesine karar verilmesi gerekirken yasal düzenlemelere aykırı şekilde işin esası hakkında karar verilmesi isabetsiz,

Avukat

SONUÇ : Davacı B.D`nin temyiz itirazları bu nedenle yerinde görüldüğünden kabulü ile hükmün BOZULMASINA, bozma nedenine göre sair temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına, peşin alınan harcın istek halinde davacı B.D.`ye iadesine, 19.12.2012 gününde oybirliği ile karar verildi.

18 Comments

 • sevcan yalınkılıç

  Merhaba,
  Benim sorum annem 3 kız kardeş dedem şuanda tüm mal varlığını satışa çıkarmış 2 trilyon civarı arsalar evler 1 satılmış 2 satışta hepsini teyzemin büyük oğlunun üstüne geçirecekmiş annem ve diğer teyzeme hiç bir şey bırakmayacakmış ne yapmamız gerekiyor ilk erkek torun olduğu için miş dedem de anneannem de sağ bu durum da bir yasal hakkımız varımıdır bursada yaşıyoruz. tüm mal varlığı üstüne geçirse bile hayattayken annemle teyzemin bir payı varmıdır. teyze oğlu kendini sağlama almak için nasıl bir yol izlemiştir. şuan da bile banka hesapları kabarık olduğunu biliyoruz.
  30 yaşında kendisi

  • Av. Mert Can Oral

   Merhaba,

   Şayet dedenizin savurgan olduğunu iddia ve ispat ederseniz vasi tayini isteyebilir ve mal varlığını bu şekilde koruma altına alabilirsiniz. Detaylar ve diğer farklı yollar için ofisimizde görüşme sağlayabiliriz.

   Iyi günler dilerim.

 • Neşe aksoy

  Merhaba, Anneme dedesinde osmanlı tapuyla kalmış yerler var bu yerleri köylüler ekip biçmiş kadastro işlem yaparkende kendi üstlerine geçirmişler itiraz dilekçesi verdi annem ama sonuç belli değil.Ama kadastro girdiğinden beri 10 yılı geçmemiş tapuda bu yerler size çıkması gerekirken başkasına çıkmış dava açabilirsiniz denildi dava açsak akibet ne olur şimdiden teşekkürler.

  • Av. Mert Can Oral

   Neşe hanım konu hakkında yardımcı olabilmemiz için elinizdeki belgeleri incelememiz gerekli. Arzu ederseniz ofisimize gelerek görüşme sağlayabilirsiniz.

 • Mirasçılık Belgesi (Veraset İlamı) Almak - Bursa Avukat - İkra Hukuk Bürosu

  […] Buradan hareketle veraset belgesinin değiştirilmesi veya daha önce verilen veraset belgesinin iptali davalarının sulh hukuk mahkemesinde görülemeyeceği sonucuna varılmaktadır. Kaldı ki veraset belgesinin iptali davalarının hasımlı olarak açılması zorunlu bulunduğundan çekişmesiz yargı kapsamından çıkıp çekişmeli yargı mahiyetini aldığı da bir gerçektir. Bu durum karşısında HMK’nın yürürlüğe girdiği 01.10.2011 tarihinden sonra açılan bu dava bakımından HMK’nın 382/2-c maddesinin 6. Bendi uyarınca asliye hukuk mahkemesi görevlidir. Görev kamu düzenine ilişkin olduğundan ve mahkemece davanın her aşamasında re’sen gözetilmesi gerektiğinden mahkemece dava dilekçesinin görev yönünden reddine karar verilmesi gerekirken işin esasının incelenerek hüküm kurulması doğru görülmemiş, bu sebeple Cumhuriyet Başsavcılığının Adalet Bakanlığının gösterdiği lüzum üzerine kanun yararına bozma isteğinin kabulü ile kararın bozulması gerekmiştir. bursa miras avukatı […]

 • Reddi Miras Davası - Bursa Avukat - İkra Hukuk Bürosu

  […] İzmir 4. Sulh Hukuk Mahkemesince; miras bırakanın son yerleşim yeri adresinin Çınarcık Yalova olduğu gerekçesiyle, TMK’nun 605, 609 ve 576 maddeleri gereğince mahkemenin Yetkisizliğine, dava dilekçesinin yetki yönünden reddine, istem halinde kararın kesinleşmesinden sonra dosyanın Yalova Sulh Hukuk Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verilmiş, bu karar temyiz edilmeksizin 09.01.2014 tarihinde kesinleşmiştir. Miras avukatı bursa […]

 • Işık davran

  Merhabalar annemin teyzesinin kızı tüm malını mülkünü sosyal hizmetlere bağışladı vasiyetname elimde satilmamasi iyi bakılması kiraya verilmemesi kira gelirlerinin kimsesiz çocuklara harcaasini vasiyetinde belirtmiş sosyal hizmetlerden hazine alıp satmış bizim kanunen yapabileceğimiz bir şey varmi

  • Av. Mert Can Oral

   Merhaba,

   Konu hakkında yapılabilecekleri görüşmek üzere ofisimizi ziyaret etmeniz halinde detayları görüşebiliriz.

   İyi günler dilerim.

 • aynur örnek

  merhaba ben almanyadan yaziyorum ben almanya dogumlu türk vatandasiyim 52senedir almanyadayim türk kanunundan bir bilgim yok sizin bana yardim ci olacaginiz düsündüm simdiden tsk ederim benim annemle babam 1984 yilinda türkiyeye temelli döndüler babam 8ci ay 2011 vefat etti ben vefat haberini 1,5ay sonra aldim kardesim kendi isleri icin beni cagirmis ben gittim araba vardi arayi istemedim üstüne gecirdi ev tlf babamin uzerine kayitliymis üstüne gecirdi yalniz bankadaki paralarin babamin ameliyatinda bittigini söyledi yalniz ben 2008dede gittigimde babam sag idi bunlar bir para cektiler bir bankadan ozamanin parasi 120bin dolardi tabiki benim bunlardan bir haberim yoktu 2011yilina gelelim babamin evlerinde bir dairesinin parasini ozamanin para birimiyle 80 bin lira kardesim evi aldi ve bana bu para verildi ve bana denildiki bundan baska birsey yok miras olarak bankada babamin ölümünden sonra ne kaldigini bilmiyorum babam hastahaneden cikariliyor notere götürülüyor ve birkac gün sonra vefat ettigini biliyorum öyle duydum simdi ben neyapabilirim bana nasil yardimci olabilirsiniz 10sene gecmemesi gerekiyormus benim bilmek istedigim dava acma hakkim varmi ve bankadaki kalan para kimin üstüne verildigi annem sag 80 yasinda bütün islerle malin üstünde kardesim oturuyor hic bir sekilde görüsmüyoruz görüsmekte istemiyorlar bana yardimci olursaniz simdiden tsk ederim saygilarimla

  • Av. Mert Can Oral

   Merhaba Aynur Hanım,

   Miras hukukuna ilişkin sorununuz oldukça uzun bir mesele olduğundan, tüm görüşme ve bilgilendirmeler için telefon numaralarımızdan bizlerle linkte belirtilen telefon numaralarından iletişim kurabilirsiniz.

   İyi günler dileriz.

 • Cenan Budak

  Merhaba
  Eşimin annesi aldıkları evin tapusunu oğlunun üzerine yapmış. Tapuda yazan yazı ben ölene kadar ev benim öldükten sonra oğlumun yazılmış eşim bu konuda bir hak sahibi olabilir mi yani eşim mirastan men edilmiş olabilir mi bu konu ile alakalı yasal olarak ne yapabiliriz.

  • Av. Mert Can Oral

   Konu hakkında birden çok incelenmesi gereken husus olduğundan ve sormamız gereken sorular olduğundan ofisimize gelmenizi rica ederiz. İyi günler dileriz.

 • Şükran budak

  Annem onyedi sene önce ev alıyor ev alırken evi abimin üstüne yapıyor tapuda ben ölene kadar ev benim ben öldükten sonra oğluma diye tapunun altında bir yazı var ben de o annenin kızıyım benim hicmi hakkım yok lütfen bana yardımcı olurmusunuz

  • Av. Mert Can Oral

   Konu hakkında birden çok incelenmesi gereken husus olduğundan ve sormamız gereken sorular olduğundan ofisimize gelmenizi rica ederiz. İyi günler dileriz.

 • Nazmiye Karataş

  Merhabalar,
  Biz 4 kardeşiz(2kız 2erkek). Babamızdan kalan miras haklarımızı almamıza engel oluyorlar. Hangi yollarla haklarımı alabilirim?

  • Av. Mert Can Oral

   Nazmiye Hanım,

   Telefon ile bilgi verilmiştir.

   İyi günler dileriz.

 • Nese

  Merhaba,

  Biz 4 kardesiz, 2 erkek 2 kiz. Babam sag ve 85 yasinda. Epey arazisi var, gecenlerde butun mallari birkac yil once abime devrettigini soyledi. Bunu abimin arazilere bakmak istedigi icin sadece vekalet oldugunu zannettigini fakat tapuya gidince devir oldugunu anladigini ve geri donemedigini soyledi. Kisacasi kandirildigini ima etti. Abim mallari geri vermek istemiyor, bakmiyor da (kendisi yurtdisinda). Maddi durumu iyi, para hirsi oldugu icin boyle yapiyor. Diger abiyle paylasacaklari gibi birseyler ima etti. Babam dava acmak istemiyor (etrafa rezil olamamak icin). Biz 2 kiz kardes nasil bir yol izleyebiliriz.

  Tesekkurler,

  Iyi gunler,

  • Av. Mert Can Oral

   Merhaba Neşe Hanım,

   Konu çok detaylı olduğu için telefon ile iletişime geçerseniz, yardımcı olmaya çalışırız.

   İyi günler dileriz.

 • Yorum ve Soru Alanı

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir