Tapu İptali ve Tescil (Bağıştan Rücu Hukuksal Nedeniyle) Davası

Tapu İptali ve Tescil (Bağıştan Rücu Hukuksal Nedeniyle) Davası

Tapu İptali ve Tescil (Bağıştan Rücu Hukuksal Nedeniyle) Davası, UYAP sisteminde kayıtlı dava türlerinden biri olup; bağış yapılan taşınmazın bağış işleminden geri dönülmesi yani rücu edilmesi sebebiyle açılan tapu iptali ve tescil davasıdır. Bu yazımız ile sizlerle Bursa Avukat olarak Tapu İptali ve Tescil (Bağıştan Rücu Hukuksal Nedeniyle) Davası ile alakalı Yargıtay kararı paylaşacağız.

Devamını okuyun “Tapu İptali ve Tescil (Bağıştan Rücu Hukuksal Nedeniyle) Davası”
miras avukatı bursa

Miras Avukatı Bursa

Miras avukatı Bursa arayışına girdiğinizde şayet çevrenizdekiler size Bursa Miras Hukuku en iyi Avukat olarak kimseyi tavsiye edemiyorsa internetten aramaya başlarsınız. Bu gibi durumlarda avukat için önemli kıstaslardan birisi, meslek hayatında bitirilen miras davaları, bu alanda tecrübeli olup olmayışıdır. Şayet yeterli tecrübeye ve bilgiye sahipse güvenerek davanızı teslim edebilirsiniz. Miras davalarınız için tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.

Devamını okuyun “Miras Avukatı Bursa”

tek celsede bosanma

Tek Celsede Boşanma Sebepleri

Tek celsede boşanma davasının tek duruşmada sonuçlanmasına verilen isimdir. Evlilik kurumundan istenilen yararın alınamaması ve eşlerin birbirleriyle evliliklerinin devam ettiremeyecek eklerini anlaması durumunda türk medeni kanunda tahdidi düzenlenen boşanma sebeplerinden en az birine dayanarak eşler yollarını ayıran bilmektedir.

Bu durumda boşanma davaları anlaşmalı ya da çekişmeli bir şekilde yapılabilmektedir. Anlaşmalı boşanma davasında eşler tüm ekonomik sonuçlar ve çocukların velayetleri konusunda her konuda mutabık kalarak boşanma davalarını açar. Tek celsede boşanma kavramı anlaşmalı boşanma davalarında yaşanan bir durumdur. Çekişmeli boşanma davalarında iki tarafın anlaşamaması nedeniyle davanın uzun süreler boyunca devam etmesi mümkündür.

Devamını okuyun “Tek Celsede Boşanma Sebepleri”

kadin bosanma davasi

Kadın Boşanma Davası Açarsa Erkek Kabul Etmezse?

Özellikle son zamanlarda artan boşanma talepleri arasında kadınların açtığı taleplerin yer alması kadın boşanma davası açarsa erkek kabul etmezse ne olur sorusunu gündeme getirmiştir. Anlaşmalı boşanma davalarında her iki tarafın da boşanma davasını kabul etmesi gerekir. Her iki taraf da anlaşmayı kabul etmediği için bu tür davalar anlaşmalı boşanma davası olarak yer almaz.

Çekişmeli boşanma davası ise kadının boşanma davası açtığında erkeğin kabul etmediği durum ya da tam tersi olarak açılan dava türlerine verilen isimdir. Bu tür davalar ile karşılaşıldığında boşanma konusunda iki taraf arasında anlaşılamayan birçok nokta bulunur. Bu noktaların çözülmesi adına davanın uzun sürme ihtimali vardır.

Devamını okuyun “Kadın Boşanma Davası Açarsa Erkek Kabul Etmezse?”

hangi hallerde bosanma olmaz

Hangi Hallerde Boşanma Olmaz?

Özellikle boşanma davası dilekçesi verecek ve boşanma davası üzerinde araştırma yapan kişiler tarafından hangi hallerde boşanma olmaz ya da boşanma reddi konusu merak edilmektedir. Boşanma davalarında boşanma talebinin gerçekleşmesi için Medeni Kanun tarafından belirtilen belirli şartlar yer alır. Davaların tamamlanması adına belirtilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Son zamanlarda pek çok evliliğin yıkılma durumuna gelmesi ile boşanma taleplerinde artışlar görülür. Bu durumda boşanma reddi kavramı ortaya çıkar. Avukat tutulup boşanma talebi oluşturulduğunda boşanma reddi ile karşılaşılabilmesi ihtimali normaldir. Doğru avukat bulunamaması ya da kişilerin uzlaşamaması gibi sebepler ile ortaya çıkabilir.

Bursa Avukat Mert Can Oral

Devamını okuyun “Hangi Hallerde Boşanma Olmaz?”