Boşanmadan Önce Evden Ayrılmak

Boşanmadan Önce Evden Ayrılmak Suç mu?

Boşanmadan önce evden ayrılmak evliliğin temelinden sarsılması için gösterilen kusurlardan bir tanesi olarak kabul edilir. Özellikle halk arasında boşanmadan önce evden ayrılmak suç olarak kabul edilir ve buna dayalı öğütler verilir. Bu nedenle kadın ya da erkek fark etmeksizin hiçbir sebep olmadan evini terk etmek istemez. Ayrıca hiçbir sebep olmadan evini terk edilmesi boşanma davası sürecinde mahkeme tarafından kusurlu olarak kabul edilir.

Devamını okuyun “Boşanmadan Önce Evden Ayrılmak Suç mu?”

Boşanmada Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Boşanmada Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Boşanmada çocuğun velayeti konusunda anne ve baba evli olduğu sürece ortak velayet söz konusu olur. Velayet kavramı çocuğun menfaatleri düşünülerek onun adına kararlar verilmesi ve yaşamasının sağlanması olarak tanımlanabilir. Boşanma sürecinde çocuğun velayeti hâkim tarafından eşlerden birisine verilir. Bu durumda kendisine bırakılan taraf çocuğun velayetini alan taraftır. Ancak son yıllarda anlaşmalı boşanma söz konusu olduğunda ortak velayet yaşanabilmektedir.

Devamını okuyun “Boşanmada Çocuğun Velayeti Kime Verilir?”
Boşanma Davasında Kadının Hakları Nelerdir?

Boşanma Davasında Kadının Hakları

Boşanma Davasında Kadının Hakları, Boşanma davası eşler arasında anlaşmalı ve çekişmeli olmak üzere iki şekilde karşılaşılır ve boşanma davası kadının hakları merak edilir. Tarafların ayrılmaya yönelik ortak bir iradesi söz konusu olduğunda evli kaldıkları sürede en az 1 yılı geçmiş ise anlaşmalı boşanma davası açılabilir. Bunun sonucunda iradelerini içeren bir protokol imzalanır ve tek celsede boşanma gerçekleşir. Ancak eşler boşanma konusunda anlaşamıyorlar ise çekişmeli boşanma davası açılır. Boşanma davasının konusu ve tarafların ileriye sürdükleri deliller çerçevesinde çekişmeli boşanma davası gerçekleşir bu tür davalar 6 ay ile çoğu zaman 3 yıl arasında sürebilir.

Bursa Avukat Bursa Avukat Mert Can Oral

Devamını okuyun “Boşanma Davasında Kadının Hakları”

Boşanma Davası Yetkili Mahkeme

Boşanma Davası Yetkili Mahkeme

Boşanma davalarında, boşanma davası yetkili mahkeme eşlerden birinin yerleşim yerinde bulunan mahkemedir. Ya da bu mahkeme daha önceden eşlerin 6 aydan beri birlikte oturdukları yerde bulunan mahkeme olabilir. Yetkili mahkeme esası kanun maddesi 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 167’nci maddesi ile düzenlenmiştir. Bu şekilde boşanma kararı olan taraf boşanma davasını açarken hangi yer mahkemesinde boşanma davasını açabileceğini belirleme hakkına sahiptir. Ayrıca kadın veya erkek dava açacak olan tarafın nerede açabileceği kanun uyarınca düzenlendiği için kargaşa çıkmamaktadır.
Bursa boşanma avukatı Mert Can Oral

Devamını okuyun “Boşanma Davası Yetkili Mahkeme”
Boşanma Davası Nerede Açılır?

Boşanma Davası Nerede Açılır?

Boşanma davaları kadın ve erkek için de yıpratıcı bir süreç olsa dahi evliliklerine devam ettiremeyen kişiler boşanma davası nerede açılır araştırması yapar. Özellikle farklı illerde yaşayan eşler tarafından bu sorunun yanıtı merak edilir. Boşanma davaları anlaşmalı boşanma davası ya da çekişmeli boşanma davası olarak açılabilir.

Devamını okuyun “Boşanma Davası Nerede Açılır?”