Boşanma Davasına Ara Karar

Boşanma Davasında Ara Karara İtiraz

Boşanma Davasında Ara Karara İtiraz

Boşanma davasında ara karara itiraz, davaya son vermeyip, devam etmesini sağlayan karara, taraflarca edilen çeşitli itirazları kapsar. Ara karar dava süresince pek çok farklı zaman aralığında hakim tarafından verilebilir. Mahkeme nezdinde davanın devam edilebilmesi için verilen bu kararlar, davaya engel olabilecek herhangi bir itirazın reddedilmesi istendiği durumlarda verilir. Hakim tarafından ele alınan bu kararlar, itirazın incelenmesi ve kararın ortaya çıkmasını amaçlar. Ara kararın kesinleşme süreci farklılık gösterebilir.

Devamını okuyun “Boşanma Davasında Ara Karara İtiraz”

Boşanmada Mal Paylaşımı

Boşanmada Mal Paylaşımı

Mal Paylaşımı

Boşanmada mal paylaşımı aile mahkemesi tarafından ilgilenilen ve evlilik birliğini sona erdiren davalar hakkında en sık araştırılan konuların başında gelir. Evlilik esnasında çiftler birlikte veya ayrı ayrı, çeşitli mal ve mülkler alabilir. Bu malların arasında en popüler olanları ise ev ve arabalardır. Evlilik esnasında alınan malların paylaşımının nasıl gerçekleşeceği ise oldukça merak edilir.

Devamını okuyun “Boşanmada Mal Paylaşımı”

Boşanma Sebepleri

Boşanma Sebepleri

Boşanma sebepleri aile mahkemelerinin ilgilendiği, çekişmeli veya anlaşmalı davalar ile evlilik birliğinin sona ermesine sebep olan etkenlerdir. Bu sebepler boşanma davasının türü de göz önünde bulundurularak hakim tarafından değerlendirilir ve yeterliliği takdir edilir. Tüm bu sebeplerin boşanmaya karar veren, önemli sebepler olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Boşanma sebeplerinin mahkemeye sunulabilmesi ve evliliği bitirebilmesi için ispatlanması zorunludur. Aksi halde sebepler geçersiz sayılacak ve kabul görmeyecektir.

Devamını okuyun “Boşanma Sebepleri”

Boşanma avukatı

Boşanma Avukatı

Boşanma avukatı dava vekili olarak da tanımlanmaktadır. Medeni hukuk alt dalı içinde yer alan aile hukuku içinde eşler arasında yaşanan tartışmalar sonrasında ayrılma işlemlerinin gerçekleştirilmesi adına tüm hukuki işlemleri yapan kişilerdir. Alanında uzman olarak ve belirli bir diploma sahibi olarak dava vekili görevi yapmaktadır. Boşanma ve boşanma süreçleri içinde eşler arasında yaşanan ayrılık, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi konularda işlemleri yasal kurallar ve hukuk çerçevesi içinde yapmaktadır.

Ülkemizde yapılan araştırmalara göre son 2 yılda boşanma sayıları artmaya başlamıştır. Salgın dönemi boyunca insanların evden çalışması ve eve kapanması nedeniyle aile içinde daha şiddetli kavgalar yaşanmaya başlamıştır. Fiziksel ve psikolojik şiddet oranının artması boşanma süreçlerinin artmasına sebep olmuştur. Bir boşanma davasının özellikle avukat ile birlikte yürütülmesi gerekmektedir. Kişi hak kayıplarını azaltma konusunda boşanma avukatları hukuki süreçte kişiye yardımcı olmaktadır. Dava tarafları arasında yaşanan hukuki uyuşmazlığı ortadan kaldırılması ve maddi ile manevi tazminat gibi konularda da savunma yapan kişilerdir.

Devamını okuyun “Boşanma Avukatı”