tek celsede bosanma

Tek Celsede Boşanma Sebepleri

Tek celsede boşanma davasının tek duruşmada sonuçlanmasına verilen isimdir. Evlilik kurumundan istenilen yararın alınamaması ve eşlerin birbirleriyle evliliklerinin devam ettiremeyecek eklerini anlaması durumunda türk medeni kanunda tahdidi düzenlenen boşanma sebeplerinden en az birine dayanarak eşler yollarını ayıran bilmektedir.

Bu durumda boşanma davaları anlaşmalı ya da çekişmeli bir şekilde yapılabilmektedir. Anlaşmalı boşanma davasında eşler tüm ekonomik sonuçlar ve çocukların velayetleri konusunda her konuda mutabık kalarak boşanma davalarını açar. Tek celsede boşanma kavramı anlaşmalı boşanma davalarında yaşanan bir durumdur. Çekişmeli boşanma davalarında iki tarafın anlaşamaması nedeniyle davanın uzun süreler boyunca devam etmesi mümkündür.

Devamını okuyun “Tek Celsede Boşanma Sebepleri”

bosanma satilan mallar

Boşanmadan Önce Satılan Mallar

Boşanmadan önce satılan mallar boşanma davaları için merak edilen konulardan bir tanesidir. Boşanma davaları sırasında her iki tarafın evlilik süresi boyunca satın aldıkları ürünler eşit bir şekilde kadın erkek fark etmeksizin bölünür. Ancak bu noktada kişilerin kendi malları, ziynet eşyaları gibi mallara dokunulmaz. Kişisel eşyaların bölünmemesi durumunu bilmeyen kişiler genellikle dava öncesi mallarını bir başkasına devreder ya da satar. Ancak boşanma davasının açıldığı tarihe kadar edinilmiş olan ve elden çıkarılan tüm mallar boşanma davası sırasında mal paylaşımına dahil edilirler.

Devamını okuyun “Boşanmadan Önce Satılan Mallar”

Boşanmadan Önce Evden Ayrılmak

Boşanmadan Önce Evden Ayrılmak Suç mu?

Boşanmadan önce evden ayrılmak evliliğin temelinden sarsılması için gösterilen kusurlardan bir tanesi olarak kabul edilir. Özellikle halk arasında boşanmadan önce evden ayrılmak suç olarak kabul edilir ve buna dayalı öğütler verilir. Bu nedenle kadın ya da erkek fark etmeksizin hiçbir sebep olmadan evini terk etmek istemez. Ayrıca hiçbir sebep olmadan evini terk edilmesi boşanma davası sürecinde mahkeme tarafından kusurlu olarak kabul edilir.

Devamını okuyun “Boşanmadan Önce Evden Ayrılmak Suç mu?”

Boşanmada Hangi Mallar Paylaşılmaz?

Boşanmada Hangi Mallar Paylaşılmaz?

Boşanma davası açacak kişiler tarafından boşanmada hangi mallar paylaşılmaz merak edilir. Çekişmeli boşanma davalarında tarafların en fazla üzerinde durduğu husus mal paylaşımıdır. 1/1/2022 yılında yürürlüğe giren Yeni Türk medeni kanununa göre düzenlenen hükümlere icra edilmesi gerekir. Daha öncesinde söz konusu mallar kime ait ise o kişiye bırakılmaktadır.

Devamını okuyun “Boşanmada Hangi Mallar Paylaşılmaz?”
Boşanmada Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Boşanmada Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Boşanmada çocuğun velayeti konusunda anne ve baba evli olduğu sürece ortak velayet söz konusu olur. Velayet kavramı çocuğun menfaatleri düşünülerek onun adına kararlar verilmesi ve yaşamasının sağlanması olarak tanımlanabilir. Boşanma sürecinde çocuğun velayeti hâkim tarafından eşlerden birisine verilir. Bu durumda kendisine bırakılan taraf çocuğun velayetini alan taraftır. Ancak son yıllarda anlaşmalı boşanma söz konusu olduğunda ortak velayet yaşanabilmektedir.

Devamını okuyun “Boşanmada Çocuğun Velayeti Kime Verilir?”