isim değiştirme davası bursa

Adın Değiştirilmesi ve Düzeltilmesi

İsim değiştirme davası açılması ve işleyişi basit davalardan olup, bu konuda verilmiş sayısız Yargıtay kararı vardır. Nüfus kaydının düzeltilmesi ile gerçekleşen bu durumda adın değiştirilmesi gerçekleşir. Sizlerle bu konuya ilişkin Yargıtay kararlarından birini paylaşmaktayız…

                 T.C.
          YARGITAY
18. HUKUK DAİRESİ
Esas No: 2011/1371
Karar No: 2011/3796
Karar Tarihi: 22.3.2011

• NÜFUS KAYDININ DÜZELTİLMESİ ( Adın Değiştirilmesi – Daha Önce Adı Mahkeme Kararı İle Düzeltilenin Adının İkinci Kez Tashihine Karar Verilemeyeceği )
• ADIN DEĞİŞTİRİLMESİ ( Daha Önce Adı Mahkeme Kararı İle Düzeltilenin Adının İkinci Kez Tashihine Karar Verilemeyeceği – Aynı Konuya İlişkin Olarak Nüfus Kaydının Düzeltilmesi Davasının Ancak Bir Kere Açılabileceği )
• İLAN EDİLMESİ GEREKEN HÜKÜM ( İsim Düzeltilmesine Dair – İlan Hususunda Karar Verilmemiş Olmasının Usul ve Yasaya Aykırılığı )
4721/m. 27
5490/m. 36

ÖZET : Bir kişinin adına ilişkin kaydın ancak bir kez düzeltilebileceği gözönünde bulundurularak, daha önce adı mahkeme kararı ile tashih edilmiş olanın adının ikinci kez tashihine karar verilmesi, isim düzeltilmesine dair hükmün ilan edilmesi gerekirken bu hususta karar verilmemiş olması usul ve yasaya aykırıdır.

DAVA : Davacı B. T. ile Nüfus Müdürlüğü arasındaki davada Antalya 6. Asliye Hukuk Mahkemesince verilen ve Yargıtay’ca incelenmeksizin kesinleşmiş bulunan 26/1/2010 gün ve 2009/391-2010/13 sayılı kararın yürürlükteki hukuka aykırı olduğu savıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının 7/1/2011 gün ve Hukuk-2010/332364 sayılı yazısıyla kanun yararına temyiz edilerek bozulması istenilmiş olmakla, dosyadaki tüm kağıtlar okunup gereği düşünüldü:

KARAR : Davacı B. T.’ın, davalı Nüfus Müdürlüğü aleyhine açtığı davada, velayeti altında bulunan kızının “Leman” olan isminin “Lara Leman” olarak değiştirilmesini istediği, Antalya 6. Asliye Hukuk Mahkemesinin anılan hükmü ile davanın kabulüne karar verildiği ve hükmün temyiz edilmeksizin kesinleştiği ancak, dosyada bulunan nüfus kayıt örneğinde de açıkça belli olduğu şekilde daha önce de Antalya 4. Asliye Hukuk Mahkemesinin 30/4/1997 tarih ve 1997/286 esas 1997/358 karar sayılı hükmü ile küçüğün “Lemay” olan isminin “Leman” olarak değiştirilmesine karar verildiği anlaşılmaktadır.

29/4/2006 tarih ve 26153 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun “Nüfus davaları” kenar başlığını taşıyan 36. maddesinin birinci fıkrasının ( b ) bendinde “Aynı konuya ilişkin olarak nüfus kaydının düzeltilmesi davası ancak bir kere açılabilir” hükmüne yer verilmiştir.

5490 sayılı Kanunun anılan hükmü uyarınca bir kişinin adına ilişkin kaydın ancak bir kez düzeltilebileceği gözönünde bulundurularak, daha önce adı mahkeme kararı ile tashih edilmiş olan Leman’ın adının ikinci kez tashihine karar verilmesi, yine 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 27. maddesi uyarınca isim düzeltilmesine dair hükmün ilan edilmesi gerekirken bu hususta karar verilmemiş olması usul ve yasaya aykırıdır.

SONUÇ : Bu itibarla yukarıda açıklanan nedenlerle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının temyiz itirazlarının kabulü ile hükmün HUMK.’nun 427. maddesi gereğince sonuca etkili olmamak kaydıyla kanun yararına BOZULMASINA ve gereği yapılmak üzere kararın bir örneği ile dosyanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine, 22.03.2011 gününde oybirliğiyle karar verildi.

10 Comments

 • Taştan Koç

  Merhaba isim değiştirmek istiyorumda avukatlık ücreti ne kadar tutar ?

  • Av. Mert Can Oral

   Merhaba,

   Avukatlık ücreti ve yargılama giderlerine ilişkin hususları ofisimizde görüşebiliriz.

   Iyi günler dilerim.

 • Şule Coşkuner

  Merhaba
  Bir kızım var eşimle iki sene önce boşandım . Musterek cocugumuzun ismi Deniz dir fakat Çocuğum doğduğundan bu yana ben elif olarak seslenmekteyim ve çocuğum ismini elif olarak benimsemektedir. Deniz ismine alışkın olmayan ve psikolojik sosyal yönden kızım çok etkilenmektedir. Bu yüzden dava açarak kızımın ismini elif deniz olarak değiştirmek istemekteyim. Diğer bir yönden de bosandigimdan beri eşimin kızım üzerinde hiçbir vasfı ve babalığı söz konusu değildir aynı yönde kızıma kendi soy ismimide vermek istiyorum bu ne kadar mümkündür yardımcı olur musunuz

  • Av. Mert Can Oral

   Merhaba Şule hanım,

   Velayete sahip ebeveynin, çocuğun ismini değiştirme talebinde bulunmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Telefon numaramız üzerinden bizlere ulaşarak konu hakkında detaylı bilgi edinimi sağlayabilirsiniz.

   İyi günler dilerim.

 • Murat ulug

  Mehaba..ben bundan 2 sene evvel adimi degistirdim.ve simdi kisiler sebeplerden dolayi tekrar degistirmek istiyorum.mahkemece mumkunati varmidir?

  • Av. Mert Can Oral

   Merhaba Murat Bey,

   Mahkemeye haklı sebep sunmanız ve sebebinizi ispatlamanız halinde birden fazla isim değişikliği yapabilirsiniz.

   İyi günler dileriz.

 • Kartal Can Yıldırım

  Merhaba annem yabancı vatandaş ve ben doğduğumda annem ve babam evli olmadığı için pasaportum KARTAL AUGUST olarak çıkartılmış ardından ben 3 yaşında iken evlenmişler Türkiye de de KARTAL CAN YILDIRIM OLARAK KİMLİK çıkartılmış benim ilk doğum ismim yani KARTAL AUGUST ismini alabilirmiyim

  • Av. Mert Can Oral

   Merhabalar,
   İsim değiştirme davası açarak bu ismi alabilirsiniz. Hukuki destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
   İyi günler dilerim.

 • Hediye Korkmaz

  Merhaba, ismimin yanına, birçok kişi tarafından kullanılan ikinci isim eklenebilirmi? Eklenebilirse ne kadar sürer ve ne kadar ücrete malolur?

  • Av. Mert Can Oral

   Merhaba, kimlikteki isminizin yanına ikinci bir isim ekletebilmek için Asliye Hukuk Mahkemesine dava açmak gereklidir. Bu hususta avukatlık ücreti AAÜT üzerinden belirlenir.

 • Yorum ve Soru Alanı

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir