bilisim hukuku nedir

Bilişim Hukuku

Bilişim hukuku özellikle günümüz teknolojisinin yaygın hale gelmesi ile birlikte son derece önemli bir hukuk dalı olarak öne çıkmaktadır. Teknolojik ortamda yapılan suçları ifade eden bu hukuk dalı sayesinde dijital ortamlarda işlenen ve suç oluşturan eylemlerin davaları görülmektedir. Hakaret davalarından dolandırıcılığa kadar pek çok alan dijital ortamlarda bilişim hukuku içerisinde yer almaktadır.

İçindekiler

Bilişim Hukuku Nedir?

Bilişim hukuku nedir sorusuna verilecek yanıt dijital ortamda meydana gelen tüm suç durumlarını içeren hukuk dalı şeklinde olabilmektedir. Günümüz dünyasında teknolojik ve özellikle internet gelişmeleri çok yaygın hale geldiğinden, internet kullanımı da geniş kesimlere ulaşabilmiştir. Böylesi yüksek kullanma oranlarına sahip olunduğu için bilişim alanında işlenen suçlar da artmaktadır. Her durumda olduğu gibi bilişim alanında da kişisel hakların ihlal edilmesi mümkün hale gelmektedir. İnternet ortamı üzerinden kullanıcılar kişilik haklarının ihlalini sağlayabilmektedirler. Kişilik haklarının çeşitli şekillerde ihlal edilmesi ise yasal düzenlemeler sonucunda hukuk alanında çeşitli kararların alınmasına neden olmaktadır. Gizlilik ihlali, dolandırıcılık, hakaret gibi durumlar bilişim hukuku alanında öne çıkan durumlardır.

Bilişim Avukatı Görevleri

Bilişim avukatı görevleri internette yani dijital mecralarda meydana gelen kişilik ihlallerinin ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Temelde bilişim hukuku ile ilgili suçlar 2357 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında belirlenmiştir. Bu suçlara yönelik bilişim avukatı da hizmet sunmaktadır;
  • Bilişim sistemlerine izinsiz giriş; İnternet sitelerine, sosyal medya hesaplarına izinsiz giriş yapılarak buradaki bilgilerin ele geçirilmesi, şifrelerin değiştirilmesi gibi durumlara yönelik hizmetler sunulmaktadır. Bilişim avukatı bu durumdan hareketle hesapların geri sağlanmasına ve aynı zamanda faillerin de ilgili cezalar almasına neden olur.
  • Sistemin engellenmesi, verilerin yok edilmesi ya da bozulması durumlarında da bilişim avukatı bu durumları gidermek için hizmet sağlar. Kişilerin bilişim sistemleri üzerinden kaydettikleri verilerin yok edilmesine ya da değiştirilmesine yönelik eylemler suç kapsamına girmektedir. Örneğin bir sosyal medya hesabının ele geçirilmesi ve asıl sahibinin de hesaba girmesinin engellenmesi durumunda suç işlenmektedir.
  • Banka ya da kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesi, kötüye kullanılması, değiştirilmesi gibi suçlar da bilişim avukatının ilgilendiği durumlardır. Özellikle kullanıcıların kart bilgilerinin ele geçirilmesi, kartlarının izinsiz kullanılması ve sonucunda maddi kayıp oluşması gibi durumlarda gerekli davalar bilişim avukatı tarafından gerekli adımlar atılmaktadır.
  • Kişilik haklarının ihlal edilmesi; bu kapsamda sahte sosyal medya hesabı açılması, içerik değiştirme ya da kaldırtma, yalan haberleri engelleme gibi istekler de yine bilişim avukatının görevleri arasında yer almaktadır.
  • İzinsiz bir şekilde yayınlanan görsel, video, ses ve benzeri dosyaların söz konusu internet sitelerinden kaldırılması ve gerekli telif işlemlerinin yapılması da bilişim avukatı görev tanımı içerisinde yer almaktadır.

Bursa Bilişim Hukuku

Bursa bilişim hukuku internette meydana gelen tüm kişilik hak ihlallerinin giderilmesi, mağdur olan kullanıcıların sorunlarının çözülmesi için bilişim avukatı tarafından sağlanan hizmetleri içeriyor. Bilişim suçları çok kapsamlı ve bazı durumlarda detaylı olabilecekleri için internette meydana gelen hak kayıplarının giderilmesi için alanında uzman bilişim avukatından destek almak gerekebilecektir. Bilişim avukatı, meydana gelen durumlara yönelik en uygun yönlendirme ve süreç takibini yaparak hak kaybının ortadan kalkmasına neden olacaktır. Bazı durumlarda sadece suçlara yönelik değil, aynı zamanda ileride suç oluşturabilecek durumlara yönelik de bilişim avukatı hizmeti almak yine internet kullanıcıları ve site sahipleri için yarar sağlayacaktır. Bu sayede önceden ön görülmeyen ama daha sonradan hukuki sorun oluşturacak çeşitli sorunların da giderilmesi hedeflenecek, böylece daha güvenli bir internet kullanımı ve internet hizmetleri de mümkün olacaktır.

Bu Tür Davalarda Avukatlık Ücreti Ne Kadar?

Bu davaların avukatlık ücreti, her sene Türkiye Barolar Birliği ve bağlı olunan Baro tarafından belirlenmektedir. Avukatların avukatlık ücreti talebi bu tarifeye göre olmaktadır. Bu sebeple, tarafımızla iletişime geçmeniz halinde sizlere ücret bilgisi verebilmekteyiz.

İletişim Bilgilerimiz

Yorum ve Soru Alanı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir