Karadağ Montenegro Vatandaşlık

Karadağ Montenegro Vatandaşlık Şartları ve Başvurusu

Karadağ Montenegro Vatandaşlık Şartları nelerdir, başvuru nasıl yapılır, Karadağ’da şirket nasıl kurarak vatandaşlık nasıl alınır gibi sorulara cevap veriyoruz. Son zamanlarda Karadağ vatandaşlık şartları ve başvurusu sunulan kolaylık bakımından oldukça popüler hale gelmiştir. Başka bir ülke vatandaşlığı, tatil amaçlı ya da Avrupa’da oturmak isteyenler tarafından tercih edilen Karadağ – Montenegro vatandaşlığı almak için belirli şartlar bulunmaktadır. Her ne kadar belirli bir meblağ üzerinden ülkeden ev almak, şirket kurmak ya da yatırım yapmak gibi ana şartlar bulunuyor olsa da bu durumlar tek başına vatandaşlık almak için yeterli olmamaktadır.

Karadağ vatandaşlığı almak için öncelikle oturma izni ya da çalışma iznine başvuru yapılmalıdır. Bu durum belirlendikten sonra başvuru yapılmalı ve ilk olarak da geçici oturma izninin alınması gerekmektedir. Geçici oturum izninin alınması 12 ay süre ile sınırlı olacaktır. Eğer bu kesintisiz bir şekilde 5 yıl art arda yenilenirse, 5 yıl sonunda daimi oturum için başvuru yapılabilmektedir. Bu noktada ise vatandaşlık hakkı doğabilmektedir.

İçindekiler

Karadağ Oturum İzni ve Vatandaşlık Alma Süreci

Karadağ oturum izni son zamanlarda Avrupa’da oturmak isteyenlerin sık olarak gündeme getirdikleri bir konudur. Bu ülkede oturum izni ancak ev satın alarak ya da şirket kurarak mümkündür. Fakat oturum izni bazı durumlarda da verilmektedir; mevsimsel işler, eğitim, tedavi, öğrenci değişim programı gibi durumlarda da oturum izni alınabilmektedir. Ancak doğrudan ve kesin sonuç için ev satın almak veya şirket açılması önemlidir. Bu iznin alınmasından sonra 5 yıl kesintisiz bir şekilde yenilenmesi ile birlikte daimi oturum izni alınabilmektedir.

Karadağ’da Şirket Kurarak Vatandaşlık Almak

Karadağ’da şirket kurmak vatandaşlık almak için en kısa yollardan birisi olarak görülmektedir. Karadağ’da şirket kurmak için şirketin aktif bir şekilde iş yapıyor olması gerekmemektedir. Aynı zamanda gerekli masraflar da oldukça cüzi rakamlarda tutulmaktadır. Sadece kendi başınıza değil, ortak halinde de şirket kurmak yine vatandaşlık için uygun bulunmaktadır. Şirket kurulduktan sonra 5 yıl faaliyet göstermesi ve gerekli işlemleri yerine getirmesi, aynı zamanda da belirli bir ticari hacme ulaşması halinde sürekli oturum izni başvurusunda bulunabilmektedir.

Karadağ’da Ev Satın Alarak Vatandaşlık Başvurusu

Karadağ’da ev satın alarak vatandaşlık hakkı söz konusu olabilmektedir. Ev satın almak için belirli bir alt limit bulunmamaktadır. Ev maliyetine kıyasla sadece gerekli noter ya da tapu gibi masrafların karşılanması yeterlidir. Ev satın alındıktan sonra kişi daimi oturum izni hakkı kazanmaktadır ancak daimi oturum izni başvurusunda tüm aile bireyleri için başvuru yapılması gerekmektedir. Oturma izni başvurusu yapıldıktan sonra gerekli belgelerin incelenmesinden sonra daimi oturma izni verilmekte ve bu sayede vatandaşlık başvurusunda bulunulabilmektedir.

Karadağ Montenegro Vatandaşlık Başvuru Süreci

Karadağ Montenegro vatandaşlık başvuru süreci şu şekilde sıralanabilir;
Vatandaşlık başvurusu yapabilmek için daimi oturma izni gerekmektedir.
Daimi oturma izni şirket kurarak, ev satın alarak ya da yatırım yaparak mümkün olmaktadır. Yatırım yapmak için ortalama olarak 15.000 Euro başvuru ücreti bulunmaktadır. Daha sonra devlete 100.000 Euro harç ödenmesi gerekmektedir. Bunların dışında özellikle turizm alanında yatırılacak meblağların da yine yüksek rakamlarda olması gerekmektedir. Yatırım yapmak hızlı şekilde vatandaşlık almayı sağlamaktadır ancak aralarında en pahalı olan yol olarak ortaya çıkmaktadır. Yatırım yapılacak alanlar; turizm, tarım, imalat gibi sektörlerdir.
Daimi oturum izni başvurusu olumlu sonuçlandığında kişi, vatandaşlık başvurusu yapabilme hakkı kazanmaktadır. İlgili mercilere vatandaşlık başvurusu, daimi oturum izni alan kimselerin genellikle olumlu sonuçlanmaktadır.
Tüm bu işlemler sırasında Karadağ’ın resmi para birimi Euro olduğu için vatandaşlık başvurusu için masraf yapmanız gerekebileceğini aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.

BU YAZI BİLGİLENDİRME MAKSATLI OLUP KARADAĞ VATANDAŞLIK İŞ VE İŞLEMLERİ TARAFIMIZCA TAKİP EDİLMEMEKTEDİR.

Özet anahtar kelimeler: Karadağ Montenegro vatandaşlık, karadağ vatandaşlık başvurusu, karadağ vatandaşlık şartları

Yorum ve Soru Alanı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir