gayrimenkul hukuku

Tapu ve Emlak Hukuku

Tapu ve emlak hukuku gayrimenkul hukuku kapsamındadır. Tapu ve emlak hukuku, toplum içindeki hemen herkesi bir şekilde ilgilendiren bir hukuk dalıdır. Toplumsal sebepler, miras davaları, mülk paylaşımları gibi durumlar sebebi ile, taşınmazlar üzerinde ayrılık çıkabilir. Bu gibi durumlarda hukuki bir destek almak her iki taraf için de hakkaniyetli sonuçlara sebep olacaktır. Yargıya intikal eden davalarda her ki tarafın da hakları doğrultusunda neticeye varılır.

İçindekiler

Tapu ve Emlak Hukuku Nedir?

Toplumun hemen her kesimini yakından ilgilendiren, zaman zaman aile bireyleri arasında anlaşmazlıklara ve kavgalara neden olan tapu ve emlak hukuku nedir, bilinmesi gereken bir hukuk dalıdır. Tapu ve emlak hukuku, taşınmazlar ile ilgili yaşanan anlaşmazlıklarda her iki taraf için de bağlayıcı bir çözüm sağlayan hukuk dalıdır. Medeni hukukun kapsamına giren eşya hukukunun önemli bir parçasıdır. Karmaşık durumlar ve hukuki literatür içermesi sebebi ile, mahkemeye başvurma halinde, uzman bir avukattan destek alınmalıdır. Bir uzmana danışılması ve destek alınması, izlenecek yol, mahkeme giderleri takibi, azami süre aşımları ve getirileri gibi konularda sorunlar yaşanmaması açısından oldukça önemlidir. Tapu ve emlak hukukunun konularını, tapu arsa, ev, apartman, daire gibi taşınmazlar teşkil eder.  Bu sayılan alt başlıklar, toplumun her kesimini bir şekilde ilgilendiren konulardır. Tapu ve emlak hukuku, karmaşık ve detaylı içeriği ile, davalı ve davacılar tarafından çözümlenemeyebilir. Bu sebeple, oluşabilecek olumsuz durumların ve anlaşmazlıkların ve negatif durumların bertaraf edilebilmesi için uzman bir avukattan hukuki destek almak elzemdir.

Tapu Avukatı ve Emlak Avukatı Görevleri

Toplumun hemen her kesimini ilgilendiren, apartman, daire, ev, arsa gibi taşınmazları onu edinen tapu ve emlak hukuku, oldukça karmaşık ve detaylı içeriktedir. Sorunun kısa sürede çözüme kavuşabilmesi ve taraflar arasındaki anlaşmazlıkların mahkeme önünde giderilebilmesi için uzman bir avukat desteği gereklidir. Gayrimenkul alım satımı ve bunun dışında yaşanabilecek anlaşmazlıklar ve olumsuzluklar için başvurulması gereken tapu avukatı ve emlak avukatı görevleri nelerdir bilinmesi gerekir. Tapu avukatı ve emlak avukatı, taşınmaz alım satım işlemleri, söz konusu olan taşınmazlarla ilgili bürokratik işlemler ile ilgili, danışanlara hizmet verirler. Tapu ve emlak avukatlarından, bireysel yada kurumsal olarak hizmet alınabilir. Kurumsal firmalar, yüklü miktarda taşınmaz alışverişlerinde ve ipotekli mal satışlarında tapu ve emlak avukatlarından destek alabilmektedir. Aynı zamanda miras bölüşümü, boşanma sonrası malların paylaşılması gibi anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlarda tapu ve emlak alanında uzman avukatlardan destek alınabilir.

Bursa Tapu Emlak Hukuku

Günlük hayatta, boşanma sonrası, ev, arsa emlak alım satımlarında ve bunun gibi durumlarda hukuki prosedürlerle karşılaşılması kaçınılmazdır. Topluma hemen her bireyi ilgilendiren tapu ve emlak hukuku için hukuki prosedürün tamamlanmasına katkı sağlayan hukukçulardan destek alınmalıdır. Bursa tapu emlak hukuku alanında, taşınmazlarınız ile ilgili, hukuki prosedürlerin çözülebilmesi için uzman bir danışmanlık hizmeti almalısınız. Bunun yanı sıra yargıya intikal eden tapu ve emlak alanındaki uyuşmazlıklar ve anlaşmazlıklar için uzman bir avukat desteği elzemdir. Tapu ve emlak avukatları, anlaşmazlık durumlarında vekalet alarak dava açar, dava sürecini ve dava sürecinin gerekliliklerini takip ederek yerine getirilmesini sağlar. Tapu devri sırasında ortaya çıkan anlaşmazlıklar ve haksızlık durumları karşısında devreye girerler. Taşınmazlar üzerine ipotek koyma ya da kaldırma işlemlerini vekaleten yapabilirler. Aynı zamanda kiracı ve mülk sahibi arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesinde de etkili rol oynarlar. Haksız satış, miras bölüşümü ve vasiyet işlemlerinin düzenlenmesi ve takip edilmesinde de etkili rol oynar.

Bu Tür Davalarda Avukatlık Ücreti Ne Kadar?

Bu davaların avukatlık ücreti, her sene Türkiye Barolar Birliği ve bağlı olunan Baro tarafından belirlenmektedir. Avukatların avukatlık ücreti talebi bu tarifeye göre olmaktadır. Bu sebeple, tarafımızla iletişime geçmeniz halinde sizlere ücret bilgisi verebilmekteyiz.

İletişim Bilgilerimiz

   

Yorum ve Soru Alanı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir