Boşanma Avukatı Ücreti

Boşanma Avukatı Ücreti

Boşanma avukatı ücreti hakkında endişeli olan birçok vatandaş dilekçelerin yardımı için arzuhalciye gitmek ya da bu dilekçeleri bizzat kendileri yazmak gibi hatalar yapmaktadır. Ancak bu tip hatalar cevap dilekçesi, delil dilekçesi veya istinaf gibi başvuruları ilişkin süreleri kaçıran ya da dilekçelerin süreleri uygun sunulmuş olsa da esasa ilişkin olarak Yargıtay içtihatlarına uygun bir üslup ile kullanılamayan dilekçeler olmaktadır. Bu durumda meramını düzgün anlatamayan vatandaşların geri dönülmez hak kayıplarına uğradıkları görülmektedir.
Bursa boşanma avukatı Mert Can Oral

Boşanma Avukatı Ücreti Ne Kadar?

Boşanma avukatı ücretin ne kadar sorusuna verilen yanıtta çekişmeli boşanma ya da anlaşmalı boşanma davaları için ortalama bir ücret talep edildiği görülür. Bu nedenle boşanma avukatı tarafından müvekkilin dinlenmesi ve elde edilen verilere göre boşanma davasında zorluk yaşama bir yaşanamayacağına karar verilir. Zorluk sürecine göre bir fiyat çıkarılır. Çekişmeli boşanma davaları daha zorlu süreçler olduğu için anlaşmalı boşanma davalarına göre daha yüksek fiyatlar talep edilir. Yine de avukatlar tarafından açıkça ücret belirtilen etmektedir.

Açıkça ücret belirtilmese rekabet yasağına aykırı bir davranıştır. Bu nedenle de hukuki danışma için bir randevu almak ve ücret hususunu da bizzat görüşmek gerekmektedir. Çekişmeli boşanma davalarındaki istenen ücretler anlaşmalı boşanma davalarına nazaran daha yüksek fiyatlar olmasının sebebi çekişmeli boşanma davalarının ortalama bir ila üç yıl arasında sürmesinden dolayıdır. Bu süre zarfında boşanma davasına bakan avukat dava ve cevap dilekçeleri ile birlikte istinaf ve temiz süreçlerinde de dilekçe yazması gerekir ayrıca bir o kadarda duruşmaya gitmesi gerekmektedir. Bu durumda artan maliyetler ve emek ücreti söz konusu olmaktadır.

Anlaşmalı boşanma davası ücretleri

Boşanma Avukatı Ücreti 2022 Yılında Ne Kadar Oldu?

Boşanma avukatı ücreti 2022 yılında artan enflasyon oranı ile birlikte artış göstermiştir. Ancak vatandaşlara ulaşılabilir fiyatlar ile sunulur. Rekabet yasası gereği belirlenen bir fiyat yoktur. Her avukat ile yüz yüze görüşme sırasında ücret talebi oluşturabilir. Davanın zorluğuna göre değişimler görülecektir. Boşanma avukatı ücretleri 3 Eylül 2022 tarihinde Resmî Gazetede yayımlanmak suretiyle açıklanmıştır. Boşanma avukatı ücretlerinde değişimler görülebilir ve bu çok normaldir.

Özellikle yüksek enflasyon sonucunda eskisine göre daha yüksek ücretler talep edilmektedir. Ancak anlaşmalı boşanma davası talep edildiğinde eğer üzerinde ekstra dilekçelerin yazılması gibi işlemler çıkmayacak ise çok düşük ücretler söz konusu olmaktadır. Çekişmeli boşanma davalarında ise daha yüksek ücret talebi yazılan ve yazılacak olan dilekçelere verilecek olan emek ve bilgi sermayesine göre artacaktır.

Boşanma Avukatlık Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

Boşanma avukatlık asgari ücreti artan enflasyon oranına göre ve avukatın harcadığı zaman, emek ve bilgi sermayesine göre değişiklik gösterir. Dava sürecinde dava dilekçesi, delil dilekçesi, cevap dilekçeleri, beyan dilekçesi ve gerekli görüldüğü takdirde koruma ve önleme tedbiri istemli dilekçeler gibi bazı dilekçelerin yazılması gereklidir. Bu tür uğraşlar sonucunda fiyat değişimleri görülebilmektedir. Boşanma davalarında 15 ila 20 dilekçe yazımı dışında müvekkili temsilen davalara katılım gerçekleşecektir. Bu gibi pek çok neden avukat ücretlerinde değişimleri gösterir.

Bursa avukat Mert Can Oral

Yorum ve Soru Alanı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir